Syrenka jest od wieków godłem Warszawy. Kiedy w latach 1811 – 1915 zaborcy Polski zabronili używania herbu Warszawy, warszawiacy zaczęli masowo umieszczać wizerunki syreny w przestrzeni miejskiej. W rezultacie, w stolicy znajduje się niezliczona liczba jej podobizn. Są na elewacjach, balustradach balkonów, bramach, latarniach, neonach, witrażach, szyldach i w logo wielu stołecznych instytucji. Wystawiano jej pomniki, przedstawiono w rzeźbach i w płaskorzeźbach. Warszawiacy mają do nich ogromny sentyment, który wyraża się m.in. używaniem zdrobnienia – w mitologii i w literaturze występują syreny, a warszawskie nazywane są Syrenkami.
En español
In English
środa, 1 sierpnia 2012
Herb Warszawy
Najstarsza pieczęć Warszawy (ok. 1400) przedstawia jej godło w postaci uzbrojonego w tarczę i miecz pół człowieka, pół ptaka z brzuchem pokrytym łuskami. W kolejnych wiekach herbowa Syrena coraz wyraźniej stawała się kobietą, ale nadal było to skrzydlate monstrum z nogami zakończonymi płetwami. Dopiero w XVIII wieku poczwarę zastąpiła zgrabna pół kobieta, pół ryba. W obecnym kształcie herb stolicy został zatwierdzony w 1938 roku. Metamorfozy warszawskiej Syrenki można prześledzić na drzwiach archikatedry św. Jana na Starym Mieście (ul. Świętojańska 8).
In English
En español
Legenda o Syrence warszawskiej
Istnieje kila wersji legendy o warszawskiej Syrence. Według najpopularniejszej, przekazywanej przez przewodników warszawskich, syrena przypłynęła Wisłą z Bałtyku w pobliże dzisiejszej warszawskiej Starówki. Kiedy wyszła na ląd, aby odpocząć, okolica tak jej się spodobała, że postanowiła to zostać. Wkrótce miejscowi rybacy spostrzegli, że ktoś wzburza fale Wisły, plącze sieci i wypuszcza ryby z więcierzy. Zamierzali rozprawić się z intruzem, ale gdy usłyszeli śpiew syreny, zachwycili się piękną pół kobietą, pół rybą.
Kiedy dowiedział się o niej pewien kupiec, szybko przeliczył, ile zarobi pokazując syrenkę na jarmarkach. Podstępem ujął i uwięził ją w szopie bez dostępu do wody. Płacz syreny usłyszał syn rybaka, który z pomocą przyjaciół uwolnił ją. Syrena z wdzięczności obiecała wybawicielom, że w razie potrzeby oni też mogą liczyć na jej pomoc. I odtąd warszawska Syrenka, uzbrojona w miecz i tarczę broni miasta oraz jego mieszkańców.
En español
In English
En español
In English
Subskrybuj:
Posty (Atom)