czwartek, 27 maja 2021

Murale

zly, plac trzech krzyzy

 Kiedyś "dzieła" wandali, oszpecające budynki, dziś coraz częściej powstają na specjalne zamówienia, w ramach festiwali i z inicjatywy grup artystów, współtworząc sztukę ulicy i stając się częścią warszawskiego krajobrazu. Barwne, ciekawe, często prowokujące. Tematyka murali jest różnorodna: od historycznych, upamiętniających np. Powstanie Warszawskie, czy sławnych warszawiaków, po ogólnospołeczne, będące głosem poparcia dla ważnych idei. Szczególnie polecamy cykl murali, które powstały z okazji Roku Chopinowskiego 2010 i Roku Marii Skłodowskiej - Curie 2011, będące hołdem złożonym najwybitniejszym warszawiakom: kompozytorowi i dwukrotnej noblistce. Natomiast najdłuższe graffiti można oglądać na murze otaczającym Tor Wyścigów Konnych (ul. Puławska 266).
Źródło: materiały Warszawskiej Informacji Turystycznej - Warszawa dla dociekliwych wyd. III 2012

Mural Chopina, przed PKiN

Tu znajdziecie galerię murali w Warszawie: Warszawskie murale

niedziela, 23 maja 2021

Syrenki warszawskie

 


W Polsce każde dziecko wie, że w herbie Warszawy jest syrenka. Niegdyś cała Polska znała posąg syreny dłuta Ludwiki Nitschowej, stojący obok obecnego mostu Świętokrzyskiego, bo zdjęcie tego pomnika stanowiło tło dla planszy Telewizji Polskiej. Modelką Ludwiki Nitschowej była harcerka i poetka Krystyna Krahelska - autorka słów znanej piosenki z okresu Powstania Warszawskiego "Hej chłopcy, bagnet na broń". Zanim wybudowano most Świętokrzyski, znajdował się w tym miejscu prowizoryczny most Syreny.

Kopia inne znanego posągu syrenki, wyrzeźbionego w XIX wieku przez Konstantego Hegla, stoi na rynku Starego Miasta. Oryginał znajduje się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, mieszczącym się w jednej z kamienic przy Rynku.

Ogromna rzeźba syrenki z piaskowca, w stylu secesji, znajduje się na wiadukcie Markiewicza, stanowiącym przedłużenie ulicy Karowej. W 1905 odlał ją w cynku Jan Woydyga.

Ile w sumie jest warszawskich syrenek, tego nikt nie policzył. Roi się od nich na Starym Mieście. Są na elewacjach, w herbach, na różach wiatru. Zdobią budynki komunalne m.in. dawne zakłady tramwajowe na ulicy Przyokopowej, w których obecnie mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego, most Poniatowskiego, Halę Gwardii, Królikarnię i inne.

Jedyna w swoim rodzaju syrenka z elektrośmieci stała przed wejściem do Muzeum Techniki (Pałac Kultury i Nauki).

En español