środa, 25 kwietnia 2012

Plac Piłsudskiego - Grób Nieznanego Żołnierza


Plac powstał w 1791 r. jako ogólnodostępny dziedziniec pałacu Saskiego, zburzonego podczas II wojny światowej. Obecnie na placu odbywają się ważne uroczystości państwowe, religijne. W Święto Niepodległości, które przypada 11 listopada, na plac przybywają tłumy warszawiaków, aby uczestniczyć w uroczystości upamiętniające tę rocznicę. Obchody kończą się defiladą wojsk, która paraduje Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, a kończy nieopodal Muzeum Wojska Polskiego.
Na placu znajdziemy Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczny grobowiec "mieszczący" prochy żołnierzy ze wszystkich pól bitewnych, gdzie walczył polski żołnierz.
Przy Grobie płonie wieczny znicz i pełni tu służbę warta honorowa.
Uroczystości religijne odbywają się najczęściej przy krzyżu upamiętniającym wizyty błogosławionego Jana Pawła II w Warszawie.
En espanol
In english

niedziela, 22 kwietnia 2012

Kanonia

Mały, trójkątny placyk tuż za katedrą, którego nazwa pochodzi od kamieniczek, zamieszkiwanych w XVII w. przez księży kanoników. Dawniej znajdował się tu cmentarz parafialny. Pozostałością po nim jest barokowa XVII-wieczna figura matki Bożej.

Na środku placu stoi potężny spiżowy dzwon z XVII w., który nigdy nie zawisł w żadnym kościele. Podobno obejście go trzy razy przynosi szczęście.


Na Kanonii znajduje się też najstarsza w Warszawie kamienna tabliczka z nazwą ulicy oraz najwęższy dom w stolicy. Od strony placu ma szerokość zaledwie jednego okna, ale od strony Wisły jest już znacznie szerszy.
Był to sprytny wybieg kamienicznika, który w ten sposób uniknął płacenia wysokiego podatku gruntowego naliczanego od szerokości fasady.
En espanol
In English

Kamienne Schodki

Niezwykle malownicze XV-wieczne schody. Podczas jednej ze swoich wizyt w Warszawie, chodził tędy Napoleon Bonaparte.
English
En Espanol

wtorek, 10 kwietnia 2012

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW)


Jeden z najlepszych przykładów współczesnej architektury w stolicy. W podziemiach tej ciekawej budowli znajduje się centrum rozrywki (bowling, bilard, ściana wspinaczkowa), a na dachu – jeden z najładniejszych i największych ogrodów dachowych w Europie.  Rozpościera się stąd widok na Wisłę i Stadion Narodowy, a przez specjalne okna można zajrzeć z góry do wnętrza biblioteki.
En espanol
In English

niedziela, 1 kwietnia 2012

Synagoga im. Małżonków Nożyków

Jedyna czynna do dziś przedwojenna synagoga w Warszawie. Wzniesiona w latach 1898-1902, z inicjatywy Zelmana i Rywki Nożyków. W czasie wojny zamieniona przez Niemców na stajnię. Mimo,że poważnie uszkodzona szybko odzyskała po wojnie swoje znaczenie. Obecnie to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również ważny ośrodek kultury żydowskiej. Synagogę można zwiedzać oprócz sobót w godzinach: pn. - pt. 9-20, nd 11-20. Wstęp płatny.
English
En español